zachi@naturochef.com 054-3133266

מיהו הַנָּטוּרוֹשֵׁף?

צחי בוקששתר, הַנָּטוּרוֹשֵׁף

צחי אהב לבשל מגיל 5 - אבל רק אחרי השירות הצבאי מיסד את האהבה הזאת ולמד לימודי שף.

אחר כך השתלם במסעדות המובילות באירופה של אותן שנים, ימי ה- nouvelle cuisine.

עם שובו ארצה הקים עם עמיר ניצן את "התרווד הוורוד" – מסעדה שהיכתה בהלם את אניני הטעם בארץ ופתחה לרבים את השער לעולם של תענוגות, יין ותרבות אוכל מתוחכמת - תחת דגל של מטבח ישראלי, אזורי. גם העבודה עם יינות ישראליים נפלאים בלבד הייתה חדשה לעולם המסעדנות של אז. עד היום מספרים לו רבים איך המסעדה הזאת שינתה את חייהם.

המסעדה נסגרה ביומה האחרון של שנת 1993 ומאז עסק בכתיבה על מזון, בייעוץ לעסקים בתחום המזון ובעיצוב מזון לצילום.

לרבים הוא מוכר מתכנית הבישול "טעמים" שהקפידה להדגים ולהנגיש טכניקות בישול ביתיות ושל מטבח עילי מהעולם ומהארץ, באהבה עצומה לאוכל ובגובה העיניים. הוא הגיש את "טעמים" כתריסר שנים והופיע באינספור תכניות בטלוויזיה, תמיד בענייני אוכל.

צחי שותף ברשת המסעדות Black – המבורגרים ומאכלים פשוטים בביצוע משובח ומדויק ובאווירה כובשת. Black ידעו תמיד לתת אפשרויות לנמנעים מגלוטן, לטבעונים ולמי שמחפשים בחירות יותר בריאות, לצד השחיתות הרגילה.

אבל תמיד ניקר בצחי חלום ישן – לרתום את כוחו העצום של המזון לריפוי הנפש והגוף, להדריך אנשים במבוך שיוביל אותם לבריאות מיטבית. לשלב את היידע שלו בבריאות עם היידע הרחב בבישול, ולעזור למי שרוצה לשפר את חייו.ה באופן מקצועי ועמוק, לפי תפיסתו ואמונתו.

לפני מספר שנים צחי הגשים את אותו חלום ישן והשלים לימודי נטורופתיה בביה"ס ברושים שליד אוניברסיטת תל אביב, ועוד קורסים והתמחויות ברפואה טבעית. הוא מתמקד בריפוי באופן פעיל, מרצה בפורומים שונים וגם מטפל בקליניקה, בטיפולים אחד-על- אחד.


והנה כמה מילים של צחי על מה שהוא עושה:

מה זה נטורופתיה?

נראה כי בין כל הקלישאות על ריפוי טבעי והוליסטי, אנו שוכחים אמת פשוטה: יש לגוף שלנו כוח ריפוי מופלא. אין מכונה המתקנת עצמה ככה. וכמו ששריטה בעור עוברת מעצמה, מגלידה ומחלימה – אם ניתן את התנאים הנכונים, ניתן לרפא או לפחות לשפר את ההתמודדות שלנו עם כל מחלה ומכאוב.

בחיפוש משותף איתך נמצא מאיפה הכאב נובע, מה שורש המצוקה או סתם טעות קטנה שאנו עושים בתזונה ומעיקה על המערכת. צעד אחרי צעד נלך ביחד לאתר את המשעול המתאים, בדרך לריפוי.

ויש צד אחר, פחות מוכר של הנטורופתיה: הסינרגיה עם המדע. אני קורא באופן שוטף מחקרים הרלוונטיים למטופלי או מתוך עניין, לא נותן תוסף בלי לבדוק אינטרקציות ידועות עם תרופות וצמחי מרפא, בודק לגבי כל תהליך את תוקף הבסיס המחקרי שלו. כי לדעת שזה פועל, זו אינה רק תחושת בטן.

ואיך זה קורה בקליניקה?

הביקור הראשון נמשך בדרך כלל שעה וחצי עד שעתיים ומאפשר לאסוף באופן מלא את הסיפור הייחודי שלך, לחשוב באופן ראשוני על בחירת הטיפול. לנטורופת טוב כלים רבים בהם הוא מתמחה – צמחי מרפא, רפלקסולוגיה או טיפול אחר במגע, תזונה מרפאה, נשימות ודמיון מודרך ועוד. אחרי הביקור הראשון הוא יידע עם איזה מהכלים להתחיל את המסע, ועל כמה טיפולים נרצה להתכוונן.

בתזונה, אני אוהב ומאמין כי צריך לנצל את היידע שלי מכל התחומים להפוך מגבלה תזונתית לאוכל שמח וטעים ומבריא.

בביקורים נוספים מדברים על מה שהשתפר, ואיפה זה היה קשה ומטים את ההגה בהתאם – ולפעמים שותקים ומתרכזים בנשימות או בטיפול מגע. הגישה ההוליסטית ממוקדת באדם, ואנו נלך עם הנשמה והתחושות.

במקביל, נעצים אותך לרפא את עצמך, ונעשה הכל כדי לעזור לגוף שלך לרפא את עצמו.

ממש עד היום, כשהייתי צריך להסביר בשתי מילים מה זה נטורופתיה גימגמתי. אבל ברגע זה הבנתי למה: כי לא רק המטפל עושה את הטיפול, אלא האדם שמולו. וכך, בכל פעם ופעם, נטורופתיה זה משהו אחר.

הטיפול הנטורופתי הוא מסע מופלא להבנה של עצמנו, ולריפוי עמוק וחכם. ובכל פעם שטיפול כזה מסתיים, אני חש כי אין אושר גדול מזה.


חיבוק גדול,

צחי